BIAŁA WODA - potok na granicy Małych Pienin. Do 1947 r. była tu łemkowska wioska o tej samej nazwie. Niemal bezleśna, skalista dolina w najciekawszych partiach objęta została ochrona rezerwatową. U pn. wylotu doliny znajduje się pomnik przyrody „Bazaltowa Skała”. W środkowej części doliny znajduje się grań będąca stanowiskiem reliktowych poglacjalnych roślin wysokogórskich.

PLAC DIETLA - miejscem, gdzie skupiło się kilka pięknych, najcenniejszych budowli uzdrowiska jest plac Dietla i jego okolica ze swoją XIX wieczną zabudowa. W jego centralnej części znajduje się piękna fontanna i obelisk dr. Józefa Dietla z 1865 roku. W zachodniej pierzei placu znajduje się budynek "Zdrojowej" powstały w latach 1864 - 1866, w którym zlokalizowano interesujące Muzeum Pienińskie.

PARK DOLNY - to obiekt, który oprócz oświetlenia posiada także dodatkowe podświetlania najbardziej atrakcyjnych miejsc. Park jest podzielony na kilka stref. Z jego przodu znajduje się tzw. przestrzeń ciszy z muzyczną altaną, w centralnym miejscu staw, tuż za nim ogród botaniczny, a przy końcu plac zabaw dla dzieci z karuzelą i minigolfem. W parku nasadzono około 20 tys. różnorodnych krzewów i kwiatów. Inwestycja była realizowana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego „Rozwój Infrastruktury Uzdrowiskowej” . Jej wartość szacuje się na 4,8 mln zł. Środki na rewitalizację parku pozyskało miasto, pieniądze na inwestycję zabezpieczyło Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Szczawnica S.A. Park w sezonie zimowym będzie czynny od 7 do godz. 22, w letnim do godz. 24.

DWORZEC GOŚCINNY - Dworzec Gościnny, ukończony w 1864 roku, zwany również Kursalonem, był wybudowany z drewna modrzewiowego, z mnóstwem ganków, galerii i wieżyczek. Było to miejsce, gdzie kwitło życie towarzyskie, odbywały się koncerty, bale dobroczynne i spotkania towarzyskie połączone z tańcami. W latach 1959-1962 w budynku mieściło się Muzeum Pienińskie. Pożar, który wybuchł w 1962 roku, strawił doszczętnie obiekt; po Dworcu Gościnnym zostało zaledwie murowane przyziemie. Budynek będzie utrzymany w stylu dawnego Kursalonu i będzie jego niemal dokładną repliką. Trzeba jednak dodać, że nowy obiekt będzie większy od pierwowzoru. W środku odbudowanego Dworca Gościnnego znajdzie się m.in. sala konferencyjna, teatralna i sala kinowa na 400 osób.

PROMENADA SPACEROWA - 2 maja 2011 r. w Szczawnicy uroczyście została zakończona budowa promenady spacerowej, biegnącej wzdłuż prawego brzegu Grajcarka od stacji PKL Palenica aż do Pienin. Jest ona prawdopodobnie najdłuższym deptakiem w Polsce i liczy 1800 m. Wzbogacona została w elementy małej architektury, ozdobną roślinność, oświetlenie oraz trzy mostki łączące ją ze ścieżką pieszo-rowerową po drugiej stronie potoku. Inwestycja była częścią projektu trans granicznego, realizowanego wspólnie ze słowacką gminą Leśnica, która na swoim terytorium wybudowała dom kultury.

CZERWONY KLASZTOR - miejscowość na Słowacji nad Dunajcem. Nazwa miejscowości zapożyczona została od klasztoru kartuzów, którego zabudowania pokryte są czerwona dachówką. Atrakcją miejscowości jest zespół obiektów poklasztornych z muzeum. Z Czerwonego Klasztoru od lat odpływają tratwy słowackiego spływu Przełomem Pienińskim.

PIENIŃSKA DROGA - droga z prawej strony Dunajca wiodąca przez Przełom Pieniński, prowadzi ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i jest najdogodniejszym i najpiękniejszym ich połączeniem. PRZEŁOM LEŚNEGO POTOKU - niewielki choć bardzo głęboki i atrakcyjny turystycznie wąwóz przy ujściu Leśnego Potoku.

 

SOKOLICA - (747m) jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach opadający w stronę Dunajca 307- metrowej wysokości urwiskiem. Wspaniały punkt widokowy. Na szczycie reliktowe sosny będące najczęściej fotografowanymi drzewami w Polsce.

 

TRZY KORONY - masyw górski w Pieninach Właściwych najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany. Roztacza się z stąd wspaniały, rozległy widok obejmujący Tatry, Gorce, Beskid Sądecki , Magurę Spiską oraz całość Pienin.

 

 

WĄWÓZ HOMOLE - głęboki wcięty V kształtny wąwóz w Małych Pieninach. Wąwóz jest objęty ścisłą ochroną rezerwatową. Turystom jest udostępniony szlakiem zielonym prowadzącym na Wysoką.

 

WĄWÓZ SZOPCZAŃSKI - ciasna dolina na przestrzeni 500m wcięła się pomiędzy urwiska Trzech Koron a Podskalnią Górę. Znajduje się on pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron (982 m n.p.m.), a wschodnimi zboczami Podskalniej Góry (742 m n.p.m.), na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Opada z południowych stoków Przełęczy Szopka do Sromowiec Niżnych. Jest to jeden z ładniejszych wąwozów pienińskich, jego strome i blisko siebie położone ściany tworzą kanion. Dnem wąwozu spływa Szopczański Potok z kryształowo czystą wodą, uchodzący do Macelowego Potoku.

ZAMEK CZORSZTYN - został wybudowany w XV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Ruiny zamku wznoszą się na górze zamkowej 53 m ponad lustro Jeziora Czorsztyńskiego. Obecnie oprócz zamku górnego można oglądać zamek średni, a w niedługim czasie oddana zostanie Baszta Baranowskiego. Z tarasu zamku górnego rozpościera się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamek w Niedzicy a także Tatry. W 1921 r. zamek został objęty ochroną rezerwatową. Od 1996 r. jest on integralna częścią PPN i nosi nazwę Uroczysko Zamek Czorsztyn.

ZAMEK STARA LUBOVNA - Zamek zbudowany na pocz. XIV w. w 1412 r. król Zygmunt Luksemburski przekazał polskiemu władcy Władysławowi II Jagiellońskiemu w zastaw za 37 000 kop praskich groszy, Lubowniański Zamek i 16 spiskich miast. W latach 1412- 1769 zamieszkiwali na zamku polscy starostowie, zarządzający darowanymi ziemiami Spisza. Do najznakomitszych starostów należeli członkowie polskich szlacheckich rodów- Kmitowscy i Lubomirscy. W czasie zarządzania zamkiem przez Polaków, odwiedzili go zacni polscy władcy: Władysław II Jagiełło, Jan Albert, Jan Kazimierz, a także Jan III Sobieski. W latach 1655- 1661 na zamku były przechowywane polskie klejnoty koronne. W roku 1553 doszło na zamku do wielkiego pożaru. Polski król Zygmunt August nakazał jego odbudowę, podczas której zmienił się na wielką renesansowa twierdzę. W roku 1772 za panowania Marii Teresy skończyły się polskie rządy nad częścią ziem Spisza, Lubowniański Zamek stracił swoje dotychczasowe znaczenie. Na początku XIX wieku został przekazany do rąk węgierskiego szlachcica Juraja Felixa Raisza, od roku 1883 stał się majątkiem polskiego szlacheckiego rodu Zamojskich. Ostatnim prywatnym właścicielem zamku ( do roku 1945) był Jan Zamojski, którego żona Izabela de Bourbon pochodziła z hiszpańskiego królewskiego rodu.

ZAMEK NIEDZICKI - zamek stoi na wysokości 566 m , ok. 35 m nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Jest to jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków architektury obronnej. Wnętrza i ekspozycję muzealną zwiedza się grupach pod opieka przewodnika.

 

 

JARMUTA - odosobniony kopulasty wierch na południowy - zachód od Szlachtowej. Pod szczytem znajduje się figura Matki Boskiej a niżej jeszcze znajduje się kapliczka. Bardzo atrakcyjna panorama widokowa rozciąga się z Jarmuty m. in. na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki.

 

PRZEŁOM LEŚNEGO POTOKU -  Leśnicki Potok (słow. Lesnický potok) prawy dopływ Dunajca w końcowej części pienińskiego przełomu tej rzeki. Jego źródła znajdują się na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóży Wysokiego Wierchu. Ujście Leśnego Potoku to również przełom pomiędzy bardzo malowniczymi skałami o nazwach Wylizana i Sama Jedna. 

WODOSPAD ZASKALNIK I OKOLICE -  Wodospad Zaskalnik - malowniczy wodospad o wysokości 6 metrów , położony poza głównymi szlakami Pienin. Jest położony w Popradzkim Parku Krajobrazowym (w pobliżu Sewerynówki ).Od centrum Szczawnicy oddalony o ok. 2,8 km.

 

Noclegi Szczawnica

 

Domki Szczawnica

 

 

 

Noclegi Szczawnica

 

 

 

 

 

domki szczawnica

 

 

 

 

Noclegi Szczawnica

 

 

domki szczawnica

noclegi szczawnica

domki szczawnica

 

Noclegi Szczawnica

 

Noclegi Szczawnica

 

domki szczawnica

 

 

 

 

noclegi szczawnica

 

 

domki szczawnica

domki szczawnica

noclegi szczawnica

 

domki szczawnica

 

noclegi szczawnica

 

domki szczawnica

noclegi szczawnica